Ma már legtöbb gyerekkori fertőző betegség ellen (bárányhimlő, rózsahimlő, mumpsz, kanyaró, torokgyík, fertőző agyhártyagyulladás) létezik védőoltás. Ám a gyerekek mégis nagyon gyakran betegeskednek: felső légúti betegségtől szenvednek, gyomor-hasi bántalmakkal gyötrődnek, influenzásak. Mindez a közösségbe kerüléskor fokozottan veszélyezteti őket, főleg akkor, hogyha nincsen nagyobb gyerek a családban. Amennyiben van nagyobb testvér, akkor elképzelhető, hogy már védettebb a kisebb gyermek, mire közösségbe kerül, mivel a nagyobb testvér gyakran hazahozza a közösségből a különböző vírusokat. Azonban, ha az óvodában vagy a bölcsődében találkozik először a gyerek a különböző közösségben terjedő vírusokkal, akkor fokozottabban ki van téve annak, hogy megbetegszik.
Egyes munkahelyek megértőbbek a kisgyermekes szülőkkel, mások kevésbé. Mindenesetre jó, ha felkészülünk arra, hogy gyermekünk közösségbe kerülése idején előfordulhat, hogy gyakrabban lesz beteg. Erre az esetre dolgozzunk ki alternatív megoldásokat: ha van „hadra fogható” nagymama, akkor velük szövetkezzünk, ha nincs, akkor erre az esetre más rokont, barátot vagy bébiszittert kell fogadjunk. Előfordul, hogy a gyerek akár egy egész évszakot (főleg ősz, tavasz) végigbetegeskedi. Egyik betegségből kilábal, a másikba beleesik. Ez komoly kiesést jelenthet a munkában. A családot is megviselheti a kisgyerek állandó betegeskedése, hiszen ilyenkor a négy fal közé van szorítva gyerek és szülő egyaránt. Nem tudnak játszótérérre menni, bevásárolni, a napi rutinteendőket is nehezen látják el, és ez jelentősen megviselheti a család tűrőképességét. Családi tanácsadóként ezért néha azt is szoktam javasolni, hogy nagyobb influenzás időszakban jobb, ha az ember nem is viszi közösségbe a gyereket. Így legalább van lehetőség arra, hogy jól megszervezze a gyerek napközbeni ellátását, és nem kell betegen otthon tölteniük a négy fal között az időt, hanem különböző közösségi programokat tudnak részt venni, ha egy mód van rá, akkor a szabad levegőn.
A fertőző betegeket minden közösség igyekszik kitiltani. Egyes betegségek idején (például skarlát) még karantént is elrendelhet a gyermekorvos. A gyermekeknek nagyon rossz, ha azt érzik, hogy kirekeszti őket egy közösség, hiszen ők még nem pontosan tudják az okát. Ők csak azt érzik, hogy nem szívesen látják őket egy közösségben, és ez negatívan befolyásolhatja önérzetüket. Fontos, hogy ne csak szűkebb családunkért érezzünk felelősséget. Mindannyian felelősek vagyunk egymásért! Hogyan várhatnánk el másoktól, hogy legyen ránk tekintettel, ha mi magunk nem vigyázunk mások egészségére?