Méltán lehetünk büszkék hazánk kötelező oltásainak rendjére, és arra a fegyelemre, mely lehetővé teszi gyermekeink igen magas arányú átoltottságát.
Kötelező oltásainknak köszönhető, hogy korábban súlyos, akár halálos kimenetelű betegségek, és a klasszikus gyermekfertőző betegségek jelentős része már nem fenyeget.
Újszülött osztályon beadott első oltással (BCG) kivédjük a csecsemőkori tuberkulózisos agyhártyagyulladást, és tüdőelváltozásokat.
Védjük gyermekeinket a torokgyík, szamárköhögés, tetanusz, járványos gyermekbénulás, rózsahimlő, kanyaró, mumpsz, és a hepatitis B (fertőző májgyulladás) ellen.
10 éve került bevezetésre a Haemophilus influenzae nevű baktérium elleni oltás. Ezen kórokozó okozta tüdőgyulladás, középfülgyulladás, és agyhártyagyulladás megelőzésére szolgál. A magyarországi védőoltási rendben a világon elérhető legkorszerűbb oltóanyagokat alkalmazzák, biztosítva ezzel a vakcinák magas minőségi és biztonsági színvonalát, valamint a minden gyermeknek kijáró esélyegyenlősséget a védettség megszerzése terén.
Nagyon fontos ismételten hangsúlyoznom, hogy elengedhetetlen a magas oltási arány megőrzése.
Szomorú tapasztalat, hogy néhány környező országban (Olaszország, Ausztria, Ukrajna, Románia) az oltások csökkenésével helyi, halálos áldozatokat szedő kanyaró és torokgyík járványok fordultak elő.
Több évtizedes megfigyelés, és követés után alakul ki, hogy a betegségek ellen milyen életkorban és milyen gyakran kell oltást kapni. Az oltásokat a gyermekeink abban az életkorban kapják, amikor immunrendszerük a legérettebb a védettség kialakításához.
Amennyiben betegség, vagy egyéb ok miatt az oltási sor megszakad, azt mindenképpen a soron következő oltással minél előbb pótolni kell.
Ebben az évben jelentősen változott a védőoltási naptár.
A hepatitis B oltást fiatalabb, 13 éves korban kapják, figyelembe véve az egyre korábban bekövetkező szexuális érést.
Európa több országában észlelt szamárköhögés járványok figyelmeztették a járványügyi szakembereket arra, hogy a serdülők (11 évesek) emlékeztető oltásai közé a pertussis (szamárköhögés) elleni komponest is be kell vezetni.
2008-ban a csecsemők pneumococcus elleni ( tüdőgyulladást, középfülgyulladást, agyhártyagyulladást) válaszható, ingyenes oltását is beillesztették a korszerinti oltások közé. Az oltás népszerűségét jelzi, hogy a tavalyi év októbere óta a csecsemők és kisdedek 85 %-a igényelte ezt az oltóanyagot.
Fontos, hogy a szülők bizalommal forduljanak a gyermekháziorvosok, védőnők felé, érdeklődjenek, tájékozódjanak az oltásokról.
Fontos, hogy értsék: mindannyiunk közös érdeke gyermekeink egészségének biztonsága.