A környezeti ártalmak felismerése, a baktériumok és vírusok felfedezése, majd az oltások megjelenése és elterjedése döntően megváltoztatta a mindennapi életünket. Csökkent a gyermekhalandóság és a gyermekbetegségek következtében fellépő maradandó egészségkárosodás, megnövekedett az átlagéletkor. A himlő elleni védekezés alapjait letevő Jenner éppúgy értékelhető úttörőként, mint a mikrobiológiai kutatásokat folytató Pasteur vagy más vonatkozásban Semmelweis Ignác. Semmelweis Ignác, az „anyák megmentője”, a kézmosás kötelezővé tételével mentette meg a kor szülőnőit. Igazából nem talált fel mást, mint hogy az orvosok, mielőtt megvizsgálják az anyákat, mossanak kezet. És valóban: a vírusok elleni védettségben nagy szerepe van a személyi higiéniának, illetve a közösségek higiéniájának egyaránt.
Fontos, hogy egy adott közösségben mennyire tartják fontosnak a különböző szűrővizsgálatokat, védőoltásokat. Nagyon fontos, hogy a megelőző magatartás a közösség normájává váljon, mert nem elég, hogy egy-egy ember éljen egészségtudatosan, fontos, hogy az egész közösség tegye közös normává a higiéniát.
A környezetünkért érzett felelősség azt is jelenti, hogy az egyének oltásával védjük az elesetteket. Ha beoltatjuk a gyerekeket, azzal ugynis nemcsak őket, hanem közvetve a két hónapnál fiatalabb csecsemőket és a nagybetegeket is megvédjük. Például egy szervátültetett akkor lehet védett a vírusokkal, baktériumokkal szemben, ha a környezetében mindenkit beoltottak. De ne csak a szélsőséges esetekről beszéljünk! Nem véletlen, hogy közösségbe csak beoltott gyerek kerülhet: másokért, más gyermekeinek egészségéért is felelősséggel tartozunk.
A szűkebb vagy tágabb lakókörülmények szintén nagyon meghatározóak a bakteriális vagy vírus fertőzések tekintetében. A szennyezett ivóvíz, a csatornázás hiánya épp úgy nagyobb veszélyt rejt magában, mint az egy főre jutó lakótér aránya. Az eltúlzott higiénia, az állandó fertőtlenítés, a közösségből való elszeparálás épp úgy lehet megbetegítő az adott egyén számára, mint a személyes higiénia hiánya. Ha túlságosan burokban tartunk egy gyermeket, nehezebben alakul ki a természetesen védekező képessége. Ezért is szokták azt mondani egyes szakemberek, hogy egy-két kanál homok elfogyasztása a kisgyermekkorban szinte ajánlott.